عصب سیاتیک

 


عصب سیاتیک ، طولانی ترین عصب نخاعی بدن است که از لگن تا انتهای پا کشیده شده و هر نوع فشار سبب تحریک و درد آن میشود. درواقع سیاتیک به وضعیتی گفته میشود که دردهایی از پشت باسن شروع و تا پشت ران و ساق پا تیر میکشد.

 هر گونه فشار بر این عصب می تواند باعث درد در تمام عصب شود و سیاتیک، بیشتر از سن 30 سالگی تا 50 سالگی به وجود میاید و فشار زیاد به ستون مهره باعث پاره شدن دیسک می شود.

 

علت و علائم


درد در ناحیه کمر و باسن از نشانه های عارضه سیاتیک میباشد. که گاها احساس کرخی و بی حسی و سوزش را به همراه دارد.ازجمله علائم این بیماری افزایش سن است که ممکن است تغییراتی از جمله بیرون زدگی دیسک یا جابه جایی مهره ها را به همراه داشته باشد که سبب سیاتیک میشود. چاقی بیش از حدمعمول هم این بیماری را بوجود می آورد زیرا باعث افزایش فشار بر ستون فقرات میشود. همچنین نشستن طولانی مدت مانند مشاغلی که شامل نشستن طولانی مدت یا حمل و بلند کردن بار سنگین میباشد به مدت طولانی، به مرور زمان سبب آسیب به این عصب میشود.

پیشگیری و درمان


درمان دردهای ناشی از سیاتیک به عوامل بوجودآورنده آن بستگی داردزیرا در بسیاری مواردبعدازمدتی خودبه خودبهبود میابداما بهترین راه درمان انجام حرکات ورزشی مناسب جهت تسکین درد میباشد. یکی از راهای درمان استفاده از کمپرس سرد و گرم میباشد به ان روش که یگ حوله را در آبگرم گذاشته و به مدت نیم ساعت روی موضع قرار داده و بعد حوله دیگری را در آبسرد قرار داده و روی محل موردنظر میگذاریم. دراین عمل کمپرس گرم مانند آرامبخش و سرد به عنوان کاهش درد عمل میکند. ازجمله بهترین ورزش ها که امروزه بسیار مورد توجه است و در حال گسترش نیز هست انجام ورزش پیلاتس است. ازجمله راههای پیشگیری عبارتنداز: منظم وصحیح ورزش کردن، اجتناب ازنشستن طولانی مدت، درازکشیدن با فشاربرروی باسن.

نتیجه گیری


دربرخی موارد حاد توصیه میشود به پزشک مراجعه شود.هدف ما حفظ سلامتی و تندرستی شماست.برای سلامتیتان ورزش مداوم را دربرنامه روزانه تان قراردهید.