مضرات نوشابه

مضرات نوشابه ، به اندازه ایست که مصرف بیش از اندازه آن نوعی سم برای بدن محسوب میشود.نوشابه نوعی نوشیدنی است که شامل آب گازدار،قند و اسانس میباشد.امروزه نیز بیشترافراد در مصرف آن زیاده روی دارند بدون آن که مضرات آن را بدانند.

منشا بیشتر بیماری ها از تغذیه و رژیم های غذایی نامناسب است و این نوشیدنی قند زیادی دارد که نوشیدن زیاد آن باعث دیابت می شود، یک بطری نوشابه اندازه 10 قاشق شکر است.

برخی از ضررها


طبق آمارهای داده شده هر ایرانی به طور متوسط حدود 42لیتر نوشابه در طول سال مینوشد که این موضوعی نگران کننده است.این نوشیدنی به ظاهر جذاب دارای فسفریک اسید است که در توانایی بدن در جذب کلسیم اختلال ایجاد کرده و باعث بوجودآمدن پوکی استخوان،پوسیدگی دندان و ازبین رفتن مینا میشود.
نوشابه های گازدارمانع جذب مواد معدنی دربدن میشونداین نوشیدنی گازدار به دلیل داشتن اسید بالا،اسید معده را تغییر میدهد و خطراتی را بدنبال دارد.از واضح ترین ضررهایش قند بالای موجود در آن است که مصرف زیاد این نوشیدنی سبب افزایش قند خون شده و احتمال ابتلا به بیماری دیابت را افزایش میدهد.بیشتر آنها دارای کافئین هستند که میتواند سبب ایجاد بیماری هایی از قبیل:سرطان،تومورسینه،فشارخون بالا و ضربان قلب نامنظم میشود.

اضافه وزن

اما موضوع مهم دیگر افزایش وزن است. اگر شما ازآن دسته افراد هستید که نگران تعادل وزن خود میباشید مصرف آن را حذف یا به حداقل برسانیدزیرا این مایع گازدار کالری زیادی داشته و تا 60درصد احتمال افزایش چاقی دارد. همچنین تصور غلط برطرف کردن تشنگی از دیگر ضررهایش است چرا که به دلیل وجود کافئین،سدیم و شکردراین مایع سبب کاهش آب بدن میشود.
همچنین وجود ماده ای به نام(آسپارتام)به عنوان شیرین کننده سبب تنگ شدن عروق شده و ابتلا به سکته های مغزی و زوال عقل را افزایش میدهد.اسیدی بودن آن سبب میشود که کلیه ها نتوانند آنرا دفع کنند و باعث ایجاد ناراحتی های کلیوی شود.

 

نتیجه گیری


تلاش ما از مطالب بالاحفظ سلامتی شماست.تا حدالامکان مصرف این نوشیدنی مضر را کم کنید.
شاد و سلامت باشید.